Rozhovor o svatebních kyticích

... a nejen o nich

25.3.12 Přinášíme vám rozhovor s majitelkou květinového studia La Florista, paní Kateřinou Arnoldovou.

Co by měla nevěsta mít připraveno, než vyrazí do květinářství vybírat svou svatební kytici a výzdobu?

Ideální situace je ta, když nevěsta přinese fotografii vybraných svatebních šatů – svatební kytice dotváří celkový dojem z osobnosti nevěsty a od výběru svatebních šatů se odrazíme. Je také důležité, aby si nevěsta již při výběru šatů na svatební kytici vzpomněla a promyslela si, jaká by se jí nejvíce líbila. K extravagantním šatům pak již doporučuji jednoduchou kytici a naopak.

Kdy by nevěsta měla s objednávkou svatební kytice a výzdoby přijít?

Ideálně cca 1 nebo i dva měsíce před svatbou, nebo v okamžiku, kdy má rezervovány šaty a již se rýsuje styl a barevné ladění celé svatby. Hlavně pokud je datum stanoveno na některý z velmi zajímavých termínů např. 10.10.2010, doporučuji kontaktovat nás včas, abychom měli volnou kapacitu. V ostatních případech stačí i týden nebo dva dopředu a svatební květinu i výzdobu bez problémů naplánujeme a zajistíme.

Kdo nejčastěji vybírá květiny na svatbu?

Kdysi se tradovalo, že svatební kytici nevěstě kupuje ženich. Současné moderní dívky si ale nenechají do těchto záležitostí příliš mluvit a svatební kytici i mnoho dalších záležitostí potřebných na svatbě si zajišťují sami. Pro ženicha je pak kytice překvapením, často v okamžiku kdy ji u nás v květinovém studiu vyzvedává a platí, nebo až později, přímo na místě obřadu.

Jaké jsou trendy ve svatební vazbě v letošní sezoně?

Nejvíce frčí klasika – růže a kaly. Případně kombinace těchto květin s nějakou další doplňkovou. Jen málokdy jsou nevěsty odvážné a nechají nás vymyslet něco opravdu originálního, přitom svatební vazba je vrcholem našeho umění a možnost, kde můžeme ukázat vše, co umíme. Občas mne překvapí opravdu velmi atraktivní nevěsta, která plánuje velkou okázalou svatbu a pokud jde o svatební kytici, zůstává u naprosté klasiky.  Škoda…

Pokud jde o svatební květiny ostatních svatebčanů a svatební květinovou výzdobu, měla by ladit se svatební kyticí nebo se spíše odlišovat?

Záleží hlavně na představě nevěsty a ženicha, občas chtějí nevěsty mít svatební kytici odlišnou a zcela jedinečnou a kytičky pro maminky a další svatebčany zcela jiné. Není to špatné řešení a může to vypadat opravdu velmi pěkně, ale mnohem častěji jsou všechny svatební květiny barevně i stylově sladěné – to také nevěstám doporučujeme, vše pak mnohem lépe ladí.

Co maminky a svědkyně? Liší se jejich květiny?

Vždy by mělo platit pravidlo, že tyto doplňkové květiny nemají zastínit svatební kytici nevěsty, neměly by jí nijak konkurovat. Kytice pro maminky jsou vždy zcela identické a doporučujeme je vázat tak, aby se maminkám dobře držely i pokud potřebují mít volnou ruku třeba na kapesníček :o) Naopak pro svědkyni se v této sezoně velmi často dělají květinové náramky v různém stylu, případně svatební kytice v malém je také velmi populární.

Řídí se nevěsty při výběru květů do svatební kytice ročním obdobím?

Osobně dávám sezónním květinám přednost, jarní svěží tulipány v březnové či dubnové svatbě působí opravdu velmi příjemně a svěže, jsou posly přírody, která se probouzí. Každopádně každé roční období má svůj půvab a kvalitní květiny jsou k sehnání celoročně.

Jaká velikost svatební kytice je ideální?

Velikost svatební kytice vždy přizpůsobujeme výšce nevěsty, její postavě a typu šatů, které si zvolila.  Nevěsty si nejčastěji přejí malé kulaté svatební kytice, i když v letošní sezoně jsou hodně populární i kytice typu kapka s mírným převisem.  Málokdy se některá nevěsta rozhodně pro něco originálního, jako je květinová kabelka nebo velmi dlouhý převis svatební kytice, vhodný zejména pro velmi vysoké a štíhlé nevěsty.  Pro plnější postavy zase doporučujeme nedělat kulatou kompaktní kytici, ale snažíme se kyticí postavu opticky zúžit.

Používají se květiny i jinak než do svatební kytice a květinové výzdoby?

Ano, květiny můžeme použít také na výrobu květinových šperků, jako jsou náramky pro družičky, ozdoby do vlasů pro nevěstu, čelenky s živými květy nebo květinové věnečky pro malé družičky, případně okvětní plátky z růží na výzdobu svatební tabule či na vysypání cesty k oltáři.

Jak se uchovají takové květiny čerstvé, aby přečkaly celý svatební den?

V současné floristice existuje mnoho speciálních přípravků, které nám pomohou zafixovat v květinách vodu, či je jinými triky uchovat poměrně dlouho čerstvé.

Jaké pověry se ke svatební kytici vztahují?

Dříve bývala svatební kytice výhradně bílá a značila nevěstinu nevinnost, přinášel jí nevěstě ženich a po svatbě se sušila na památku, nebo jen lístečky z ní.

Věří dnešní nevěsty na některé pověry?

Co se svatební kytice týká, málokdy se setkáváme s tím, že by nevěsty věřily na některou z těchto pověr. Často si kytice ani nesuší, ale házejí je na svatební hostině mezi svobodné dívky. Mnoho jiných pověr se ale zachovalo i do dnešních dob.

Co Vás na svatebních kyticích nejvíce baví?

Nekonečná inspirace, kterou pro nás nevěsty představují, jejich kouzlo osobnosti a radost, o kterou se s námi při plánování svatební květinové výzdoby dělí.

 

Za fotografie děkujeme Kateřině Arnoldové ze společnosti La Florista.

Rozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticích

Nejčtenější články

Hledáte správné synonymum? Využijte online slovník Hledáte správné synonymum? Využijte online slovník
31.5.2012 | Nejen při luštění křížovek by se vám mohl hodit on-line slovník synonym, který je součástí portálu ABZ.cz. Na něm naleznete...
Den otevřených dveří sklárny Moser Den otevřených dveří sklárny Moser
30.5.2017 | Nahlédněte více do zákulisí sklárny. Jak se provádí ceremoniál roztančení obřích číší? Jak se zlatem a barvami malují...
Chateau HOSTAČOV Chateau HOSTAČOV
22.8.2018 | Ve spolupráci s on-line magazínem WellnessNoviny.cz jsme pro vás připravili soutěž, která vás tentokrát zve do unikátního...

Poslední články

Přijďte se inspirovat na veletrh FOR INTERIOR Přijďte se inspirovat na veletrh FOR INTERIOR
7.9.2018 | Největší podzimní veletrh nábytku, interiérů a bytových doplňků v rámci jubilejního 10. ročníku přivítá několik...
100 let elegance v obchodním centru Atrium Flora 100 let elegance v obchodním centru Atrium Flora
7.9.2018 | V Atriu Flora proběhne 26. září 2018 netradičně pojatá událost u příležitosti stého výročí založení Československa,...
Zrekonstruovaná kaple získala zpět svoji původní barvu Zrekonstruovaná kaple získala zpět svoji původní barvu
6.9.2018 | Kompletní rekonstrukci má čerstvě za sebou Kaple Nejsvětějšího srdce Páně v Češnovicích, místní části obce Pištín...
Rezidence LiběchovČasopis Svět ženyČasopis KatkaHotel LANTERNAČeská asociace wellnessOrient spa