Rozhovor o svatebních kyticích

... a nejen o nich

25.3.12 Přinášíme vám rozhovor s majitelkou květinového studia La Florista, paní Kateřinou Arnoldovou.

Co by měla nevěsta mít připraveno, než vyrazí do květinářství vybírat svou svatební kytici a výzdobu?

Ideální situace je ta, když nevěsta přinese fotografii vybraných svatebních šatů – svatební kytice dotváří celkový dojem z osobnosti nevěsty a od výběru svatebních šatů se odrazíme. Je také důležité, aby si nevěsta již při výběru šatů na svatební kytici vzpomněla a promyslela si, jaká by se jí nejvíce líbila. K extravagantním šatům pak již doporučuji jednoduchou kytici a naopak.

Kdy by nevěsta měla s objednávkou svatební kytice a výzdoby přijít?

Ideálně cca 1 nebo i dva měsíce před svatbou, nebo v okamžiku, kdy má rezervovány šaty a již se rýsuje styl a barevné ladění celé svatby. Hlavně pokud je datum stanoveno na některý z velmi zajímavých termínů např. 10.10.2010, doporučuji kontaktovat nás včas, abychom měli volnou kapacitu. V ostatních případech stačí i týden nebo dva dopředu a svatební květinu i výzdobu bez problémů naplánujeme a zajistíme.

Kdo nejčastěji vybírá květiny na svatbu?

Kdysi se tradovalo, že svatební kytici nevěstě kupuje ženich. Současné moderní dívky si ale nenechají do těchto záležitostí příliš mluvit a svatební kytici i mnoho dalších záležitostí potřebných na svatbě si zajišťují sami. Pro ženicha je pak kytice překvapením, často v okamžiku kdy ji u nás v květinovém studiu vyzvedává a platí, nebo až později, přímo na místě obřadu.

Jaké jsou trendy ve svatební vazbě v letošní sezoně?

Nejvíce frčí klasika – růže a kaly. Případně kombinace těchto květin s nějakou další doplňkovou. Jen málokdy jsou nevěsty odvážné a nechají nás vymyslet něco opravdu originálního, přitom svatební vazba je vrcholem našeho umění a možnost, kde můžeme ukázat vše, co umíme. Občas mne překvapí opravdu velmi atraktivní nevěsta, která plánuje velkou okázalou svatbu a pokud jde o svatební kytici, zůstává u naprosté klasiky.  Škoda…

Pokud jde o svatební květiny ostatních svatebčanů a svatební květinovou výzdobu, měla by ladit se svatební kyticí nebo se spíše odlišovat?

Záleží hlavně na představě nevěsty a ženicha, občas chtějí nevěsty mít svatební kytici odlišnou a zcela jedinečnou a kytičky pro maminky a další svatebčany zcela jiné. Není to špatné řešení a může to vypadat opravdu velmi pěkně, ale mnohem častěji jsou všechny svatební květiny barevně i stylově sladěné – to také nevěstám doporučujeme, vše pak mnohem lépe ladí.

Co maminky a svědkyně? Liší se jejich květiny?

Vždy by mělo platit pravidlo, že tyto doplňkové květiny nemají zastínit svatební kytici nevěsty, neměly by jí nijak konkurovat. Kytice pro maminky jsou vždy zcela identické a doporučujeme je vázat tak, aby se maminkám dobře držely i pokud potřebují mít volnou ruku třeba na kapesníček :o) Naopak pro svědkyni se v této sezoně velmi často dělají květinové náramky v různém stylu, případně svatební kytice v malém je také velmi populární.

Řídí se nevěsty při výběru květů do svatební kytice ročním obdobím?

Osobně dávám sezónním květinám přednost, jarní svěží tulipány v březnové či dubnové svatbě působí opravdu velmi příjemně a svěže, jsou posly přírody, která se probouzí. Každopádně každé roční období má svůj půvab a kvalitní květiny jsou k sehnání celoročně.

Jaká velikost svatební kytice je ideální?

Velikost svatební kytice vždy přizpůsobujeme výšce nevěsty, její postavě a typu šatů, které si zvolila.  Nevěsty si nejčastěji přejí malé kulaté svatební kytice, i když v letošní sezoně jsou hodně populární i kytice typu kapka s mírným převisem.  Málokdy se některá nevěsta rozhodně pro něco originálního, jako je květinová kabelka nebo velmi dlouhý převis svatební kytice, vhodný zejména pro velmi vysoké a štíhlé nevěsty.  Pro plnější postavy zase doporučujeme nedělat kulatou kompaktní kytici, ale snažíme se kyticí postavu opticky zúžit.

Používají se květiny i jinak než do svatební kytice a květinové výzdoby?

Ano, květiny můžeme použít také na výrobu květinových šperků, jako jsou náramky pro družičky, ozdoby do vlasů pro nevěstu, čelenky s živými květy nebo květinové věnečky pro malé družičky, případně okvětní plátky z růží na výzdobu svatební tabule či na vysypání cesty k oltáři.

Jak se uchovají takové květiny čerstvé, aby přečkaly celý svatební den?

V současné floristice existuje mnoho speciálních přípravků, které nám pomohou zafixovat v květinách vodu, či je jinými triky uchovat poměrně dlouho čerstvé.

Jaké pověry se ke svatební kytici vztahují?

Dříve bývala svatební kytice výhradně bílá a značila nevěstinu nevinnost, přinášel jí nevěstě ženich a po svatbě se sušila na památku, nebo jen lístečky z ní.

Věří dnešní nevěsty na některé pověry?

Co se svatební kytice týká, málokdy se setkáváme s tím, že by nevěsty věřily na některou z těchto pověr. Často si kytice ani nesuší, ale házejí je na svatební hostině mezi svobodné dívky. Mnoho jiných pověr se ale zachovalo i do dnešních dob.

Co Vás na svatebních kyticích nejvíce baví?

Nekonečná inspirace, kterou pro nás nevěsty představují, jejich kouzlo osobnosti a radost, o kterou se s námi při plánování svatební květinové výzdoby dělí.

 

Za fotografie děkujeme Kateřině Arnoldové ze společnosti La Florista.

Rozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticíchRozhovor o svatebních kyticích

Nejčtenější články

Hledáte správné synonymum? Využijte online slovník Hledáte správné synonymum? Využijte online slovník
31.5.2012 | Nejen při luštění křížovek by se vám mohl hodit on-line slovník synonym, který je součástí portálu ABZ.cz. Na něm naleznete...
Jarní menu Jarní menu
1.4.2013 | Za kulatými okny se třpytí vlnky řeky kopírující lesk vypulírovaných bot číšníků připravených servírovat dobroty....
Hotel International****, Velká Lomnice, Slovensko Hotel International****, Velká Lomnice, Slovensko
25.3.2019 | Ve spolupráci s on-line magazínem WellnessNoviny.cz jsme pro vás připravili soutěž, která vás tentokrát zve do jedinečného...

Poslední články

Hotel International****, Velká Lomnice, Slovensko Hotel International****, Velká Lomnice, Slovensko
25.3.2019 | Ve spolupráci s on-line magazínem WellnessNoviny.cz jsme pro vás připravili soutěž, která vás tentokrát zve do jedinečného...
Otevření zámku v Novém Městě nad Metují Otevření zámku v Novém Městě nad Metují
22.3.2019 | Zámek otevře své brány v nové turistické sezóně poprvé v sobotu 6. dubna 2019. V dubnu bude otevřeno pro veřejnost vždy...
Pobytový balíček \"Jaro na zámku\" Pobytový balíček "Jaro na zámku"
17.3.2019 | Víceúčelový areál *** HOTEL zámek BERCHTOLD se nachází nedaleko Prahy v obci Kunice – Vidovice, v malebném Ladově kraji,...
Rezidence LiběchovČasopis Svět ženyČasopis KatkaHotel LANTERNAČeská asociace wellnessOrient spa